Fasády - Vinyl Siding

Plastový obkladový systém CONCORD Vinyl Siding je produktem americké společnosti GENTEK Building Products. Je vyráběn nejmodernější technologií svého druhu v novém výrobním závodě v Kanadě.Lamelový fasádní obklad je určen v převážné většině k venkovnímu použití, ale v některých případech je ho možné aplikovat i v interiérech. Zahrnuje několik skupin prvků, které se mohou vzájemně kombinovat, či nahrazovat. Tvoří tak ucelenou soustavu pro kompletní opláštění jakéhokoliv typu budovy. Jeho velkou předností je, kromě jiného, naprosto snadná údržba - prostě ho jen opláchnete čistou vodou případně s přísadou saponátu a obklad je zase jako nový!

Co je to vlastně vinyl?
Tento nesnadno hořlavý (ČSN sk.B1) zamohasnoucí materiál je výsledkem mnohaletého výzkumu, vývoje a testování za těch nejrozmanitějších klimatických podmínek a zatížení materiálů. Nyní lze říci, že použití tohoto materiálu bylo korunováno velkými úspěchy po celém světe ve všech možných odvětvích. Vzhledem k těmto úspěchům je lidmi na celém světě stále častěji volen jako venkovní, ale i vnitřní úprava, mající oproti konkurenčním materiálům svou pevnost, trvanlivost, stálost a nenapodobytelný elegantní vzhled.

Technické řešení:
Celý systém je konstrukčně řešen jako odvětraná lehká fasádní konstrukce, která v obecném složení sestává z několika základních celků, jež lze variabilně zaměňovat nebo pozměňovat v závislosti na požadavcích celkového užitného efektu. V zásadě však princip jednotlivých částí musí zůstat zachován. Celý systém je samozřejmě certifikován státní zkušebnou č.227 a má právo být označován její značkou. Vinyl Siding má jednu zásadní výhodu oproti kontaktním fasádám a to sice tu, že zdivo pod odvětranou fasádou stále "dýchá". U kontaktních fasád spatřujeme značnou nevýhodu v jejich odpor k prostupu vodní páry. Protože je například polystirenová izolační vrstva méně prostupná pro vodní páry než normální zdivo, mohou páry kondenzovat (kapalnět), čímž se vytváří příznivé prostředí pro vznik plísní, které jsou nejen nevzhledné, ale hlavně nebezpečné zdraví Vašemu i Vašim blízkým. Pokud máte zdivo z plných cihel, je takové riziko poměrně malé, ale u pórových cihel, kombinovaných staveb pórobetonu či jiných stavebních materiálů s dutinami je riziko vlhnutí a plesnivění stěn velmi vysoké.Proto se vyplatí použít systém Vinyl Siding, který tento častý problém definitivně řeší.

A jaký je princip realizace:
Celý fasádní systém je uchycen na roštu. Použití materiálu pro rošt závisí na výběru montážní firmy případně na přání zákazníka. Velmi často je používán dřevěný rošt, pro svou nízkou pořizovací cenu. Naše firma však ze zásady tento rošt nepoužívá, pokud nejde o výslovné přání zákazníka. Při použití dřevěných roštů byť ve zdvojeném provedení stále hrozí narušení celistvosti konstrukce vlivem klimatických podmínek, navíc dřevo jako takové je třeba napouštět sanačními přípravky proti škůdcům, plísním, požáru a podobně čímž vznikají další náklady za přípravky a vícepráce a ještě se prodlužuje doba realizace. Toto, pouze na první pohled levnější, řešení dle našich zkušeností nepatří mezi ta správná a rádi Vám nabídneme jistotu v podobě ověřených roštů. Ty jsou sestavovány z ocelových pozinkovaných profilů, které mají oproti dřevěným nesrovnatelně delší životnost, jsou pevnější, stabilnější a nehrozí u nich poškození ani vlivem klimatických podmínek jako u roštů dřevěných.
Chytře zvolený nosný rošt je nutné správně ukotvit pomocí kvalitních kotvících materiálů, čímž máme zajištěnu naprostou stabilitu a kompaktnost celého systému. Vinylová fasáda je sice poměrně lehká a disponuje tedy velmi malou statickou zátěží, ale pro správnou funkci a vzhled, je třeba dbát na správné kotvení.

A co zateplení?
Dalším důležitým segmentem tohoto systému jsou izolační materiály. Volba izolace je zásadní, bohužel často velmi součástí přípravy pro zateplení budov. Proto je dobré nechat si poradit od profesionálů, kteří vědí co je a co není potřeba případně kterou značku použít.

Výběr samotných vinylových lamel pak záleží na samotném zákazníkovi. Paleta vzorů čítá velké množství překrásných dezénů a obvykle bývá velmi složité vybrat si pouze jeden druh. Proto se velmi často vzory kombinují ze dvou, tří, ale i čtyř a pěti druhů, vždy podle druhu stavby a přání zákazníka.

Výrobce samozřejmě dodává i celou řadu doplňků, které dokreslí a ještě více umocní celkový vzhled fasády. (větrací mřížky, podložky pod světla a vypínače,apod.) Instalace fasády (vertikální), jakož i barevné variace a další úpravy, jsou vždy plně v režii zákazníka.

Vinylovými lamelami lze obkládat také pohledy a střešní atiky. Podhledové panely mají stejný a nebo velmi podobný tvar s vertikálním obložením. Plošné lamely jsou vyráběny v plném nebo perforovaném provedení, jelikož je zde vždy uvažována souvislost s provětráním střechy celého domu. Instalací fasády Vinyl Siding získáte nejen přirozený vzhled Vašeho domu, ale také systém zateplení, který se dokáže přizpůsobit každému ročnímu období. Fasáda Vinyl Siding od firmy FASPO Kutná Hora Vám zaručí vysokou odolnost proti klimatickým podmínkám a jiným vnějším vlivům, dále výrazné zlepšení tepelně-izolačních vlastností a v neposlední řadě stále krásný a snadno udržitelný půvab Vašeho obydlí.